1989 Young Playwrights Festival Reading Series

Chapman Readings Series

 

A Night With Doris by Stephanie Brown

Directed by: Thomas Babe
Playwright Advisor: Scott Rubsam
Stage Manager: Sue Lange

CAST
Doris: Lili Taylor
Jill: Jessica Lundy
Mark: Robert Duncan McNeill
Cassy: Shaie Dively
Rick: Christopher Shaw
Alien: Jeffrey Essman

 

And One Bell Shattered by Karen Suzanne Hartman

Directed by: Lisa Peterson
Playwright Advisor: Sybille Pearson
Stage Manager: Beth Milles

CAST
Melissa Field: Kasi Lemmons
Brian Gulliver: Drew McVety
David Carroll: Peter Jay Fernandez
Laurel Lazarus: Welker White
Carmen Lazarus: Kathleen Chalfant

 

Hat by Gilbert David Feke

Directed by: R. J. Cutler
Playwright Advisor: Victoria Abrash
Stage Manager: Paul Warren

CAST
Jonathan: Steven Skybell
Maryann: Heather Ehlers
Tim Brown: David Eigenberg
Abaline: Mia Korf
Mrs. Brown: Angela Pietropinto
Mr. Topp: Steve Mellor
Corporal: Norris Shimabuku
Madame Adame: Sheryl Sciro
Alfredo: Peter Appel
Brother George: Ted Brunetti
Mr. Brown: Matte Osian
 

1989 Young Playwrights Festival

The 8th Annual Young Playwrights Festival

 

Sets by: Allen Moyer
Costumes by: Jess Goldstein
Lighting by: Karl E. Haas
Sound by: Janet Kalas
Production Stage Manager: Mimi Apfel

 

Painted Rain by Janet Allard

Directed by: Mary B. Robinson
Playwright Advisor: Morgan Jenness
Stage Manager: Jeanne Fornadel

CAST
Teddy: Kimble Joyner
Dustin: Christopher Shaw
Barbara: Debra Monk

 

Finnegan's Funeral Parlor and Ice Cream Shoppe by Robert Kerr

Directed by: Thomas Babe
Playwright Advisor: Christopher Durang
Stage Manager: James FitzSimmons

CAST
Kevin: David Barry Gray
Arthur: James McDonnell
Anvil: David Eigenberg
Mona: Debra Monk
Pamela: Jill Tasker
Carol: Allison Dean
Mrs. Dewey: Mary Testa

 

Twice Shy by Debra Neff

Directed by: Mark Brokaw
Playwright Advisor: Morgan Jenness
Stage Manager: James FitzSimmons

CAST
Jonathan: Ray Cochran
Louise: Katherine Hiler
Desmond: David Lansbury
Steven: Mark W. Conklin
Cookie: Lauren Klein

 

Peter Breaks Through by Alejandro Membreno

Directed by: Thomas Babe
Playwright Advisor: Albert Innaurato
Stage Manager: Jeanne Fornadel

CAST
Mona: Mary Testa
Guido: James McDonnell
Peter: Ray Cochran

 

A Night with Doris by Stephanie Brown

Directed by: Thomas Babe

 

And One Bell Shattered by Karen Hartman

Directed by: Lisa Peterson

 

Hat by Gilbert David Feke

Directed by: R. J. Cutler

1989 New York City Young Playwrights Contest

PRIZE WINNERS

Carla Debbie Alleyne
Hayley Thomas
Krissy Doyle, Donald Pun, Becky White, Marc Wiener

 

HONORABLE MENTIONS

Jannise L. Nesbit
Mara Neufeld
Dianne L. Simon
Adrian Whale
Dinease Williams

 

READINGS

Being Social as Stars by Krissy Doyle, Donald Pun, Becky White, and Marc Wiener

Directed by: Lisa Peterson
Dramaturg: Ellen Byron
Stage Manager: Jeffery Haskins

CAST
Ms. Yates: Angela Pietropinto
Mike: Henry Pincus
Josh: Jayce Bartok
Gwen: Jessica Sager
Mary: Lucy Deakins
Sarah, Janey: Jenn Thompson
Susie: Jennifer Rudin

 

Hey Little Walter by Carla Debbie Alleyne

Directed by: Reginald T. Jackson
Dramaturg: Seth Rosenfeld
Stage Manager: Alec Klein

CAST
Walter: Harold Perrineau
Rakim: Johnny Sanchez
Albert: Jaison Buchanan
Mama: Cheryl Lane
Nicky: Allison Dean
Latoya: Chanana Manno
Treybag: Tariq Winston

 

The Body Politik by Hayley Thomas

Directed by: Elmo Terry-Morgan
Stage Manager: Julie Blumberg

CAST
Cerebra: JoHanna Daughtrey
Sinu: Kasi Lemmons
Anguishe: Myra Taylor

1989 Young Playwrights Festival Preliminary Readings Series

April, 1988

 

Century by Scott Lunsford

Directed by: Michael Bloom
Playwright Advisor: Dan Owens
Stage Manager: Kirk Lawrence

CAST
Jackie: Kim Yancey
Joe Sent: Nesbitt Blaisdell

 

Newton's Law by Christopher Weitzman

Directed by: Michael Bloom
Playwright Advisor: Paul Selig
Stage Manager: Kirk Lawrence

CAST
Jim, Steve, Announcer: George Gerdes
Jason Hawter: Matt McGrath
Shirley Hawter: Karen Shallo
Richard Ambley: Victor Slezak
Girl: Gina Gershon

 

Hat by Gilbert David Feke

Directed by: R. J. Cutler
Playwright Advisor: Victoria Abrash
Stage Manager: Paul Miera

CAST
Jonathan: Grant Shaud
Tim Brown: Geoff Nauffts
Maryann: Jane Adams
Mrs. Brown: June Gable
Abaline: Mia Korf
Mr. Topp: Chris Jones
Corporal: Timothy Britten Parker
Alfredo: William Wise
Brother George: Wynn Harmon
Madame Adame: Elzbieta Czyzewka
General: Richard Council
Mr. Brown: Hamilton Gillett

 

And One Bell Shattered by Karen Suzanne Hartman

Directed by: Lisa Peterson
Playwright Advisor: Sybille Pearson
Stage Manager: Beth Milles

CAST
Melissa Field: Kasi Lemmons
Brian Gulliver: Jason Gedrick
David Carroll: Reg E. Cathey
Laurel Lazarus: Amy Ryan
Carmen Lazarus: Jean De Baer

 

Daddie Can I Cry Now? by Samelia Davis

Directed by: Maura Swanson
Playwright Advisor: Patricia Cobey
Stage Manager: Scott Rodabaugh
Sign Language Interpreter: Camryn Manheim

CAST
Mrs. Davis/Mrs. Daniels: Angela Pietropinto
Stefanie Robinson: Erika Alexander
Bryan Rose: Jonathan Sherick
Arron Russel: Peter Smith
Mr. Kenmore: Dan Strickler
Scott Robin: David Gray
Alan Russel: David Eigenberg
Mr. Robinson: Daryl Edwards
Danielle Daniels: Carmel Kubasik
Shanti Harris: Jenn Thompson
Ryan Rose: Jennifer Rudin
Star Harris: Ellen Roth

 

Salamano's Dog by Jonathan B. Saldivar

Directed by: Michael Bloom
Playwright Advisor: Elmo Terry-Morgan
Stage Manager: Lori Lundquist

CAST
Daniel, a gravedigger: Kevin O'Rourke
Tom, a gravedigger: Adam LeFevre
John, a teenager: Jonathan Del Arco
Man, a therapist: Charles Janasz

 

Nota Bene by Amy Silna

Directed by: Thomas Babe
Playwright Advisor: Neal Bell
Stage Manager: Kathleen Siobhan Phelan

CAST
Arlene: Julie White
Husband: Ethan Phillips
Dr. Care: Bruce MacVittie
Old Woman: Shirl Bernheim
Hot Air Balloon Man: Sherman Lloyd
Girls' Voices: Lannyl Stephens

 

Twice Shy by Debra Neff

Directed by: Lisa Peterson
Playwright Advisor: Richard Greenberg
Stage Manager: Kate Riddle

CAST
Louise Coco: Noelle Parker
Jonathan Sexton: Christopher Shaw
Desmond Harris: Dan Jenkins
Steven Lesser: Mark Conklin
Aunt Cookie: June Gable
Susan Valentine Coco: Rochelle Oliver

 

The Escape from Eetin by Darrell Stern

Directed by: Lisa Peterson
Playwright Advisor: Ellen Byron
Stage Manager: Martha Banta

CAST
Doug: Jonathan Del Arco
Grumblesnaps: Keith Reddin
Dad: W. T. Martin
Mary: Anne O'Sullivan
Mike: Gabey Olds
John: Cameron Johann
Tom: Jayce Bartok
Mike's Mom: Debra Monk

 

Conversing with Eugene by Karine Schaefer

Directed by: Thomas Babe
Playwright Advisor: Morgan Jenness
Stage Manager: Kate Broderick

CAST
Trudy: Caroline Aaron
Greenblatt: Ethan Phillips
Harry: Tom McGowan
Luis: Willie Reale
Boy: Ryan Fisher
Eugene: Grant Shaud

 

Painted Rain by Janet Allard

Directed by: Mary B. Robinson
Playwright Advisor: Morgan Jenness
Stage Manager: Martha Banta

CAST
Teddy: Richard Habersham
Dustin: Peter Smith
Barbara: Lizbeth Mackay

 

Finnegan's Funeral Parlor and Ice Cream Shoppe by Robert Kerr

Directed by: Robert Jess Roth
Stage Manager: Edward Phillips

CAST
Arthur Finnegan: John Griesemer
Mona Finnegan: Debra Monk
Kevin Finnegan: Geoffrey Nauffts
Anvil Finnegan: Christopher Shaw
Pamela Finnegan: Danielle Ferland
Carol: Lauren Tom
Elaine Dewey: Kate Wilkinson

 

A Night with Doris by Stephanie Brown

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Kathleen Siobhan Phelan

CAST
Doris: Lili Taylor
Jill: Mia Korf
Mark: Chris Collet
Cassy: Carmel Kubasik
Rick: Doug Hutchison
Alien: Michael Jeter

 

Peter Breaks Through by Alejandro Membreno

Directed by: Don Scardino
Stage Manager: Paul Miera

CAST
Mona: Deirdre O'Connell
Guido: Joseph Regno
Peter: Jane Adams

 

Ammon and Jamie Get Drunk by Ammon Shey and Jamie Katz

Directed by: R. J. Cutler
Stage Manager: Kate Broderick

CAST
Ammon: Alex Desert
Jamie: Jayce Bartok

 

Will I Survive the First Day in Junior High? by Arnie Niekamp

Directed by: Don Scardino
Stage Manager: Paul Miera

CAST
Ryan: Greg Young
Mrs. Creg/Mrs. Bronds: Leslie Lyles
Mike: Richard Devaney
Curt: Jared Preston Hirsch
Coach Stevens/Mr. Wanrew: Bruce MacVittie
Principal: Richard Council
Ted: Matthew Teicholz
Karen: Frances Fargardo
Mrs. Amslo: Angela Pietropinto

1988 Young Playwrights Festival

The 7th Annual Young Playwrights Festival

 

Sets by: Allen Moyer
Costumes by: Jess Goldstein
Lighting by: Nancy Schertler
Sound by: Lia Vollack
Stage Managers: Stacey Fleischer, Roy Harris, Paul Warren

 

And the Air Didn't Answer by Robert Kerr

Directed by: Christopher Durang
Playwright Advisor: Morgan Jenness

CAST
Dan Wilson: Robert Sean Leonard
Jennifer: Jill Tasker
Mother: Debra Monk
Renee: Erica Gimpel
Father McLaughlin, Teacher, God, Scout Interviewer: Richard Council
Young Boy, Crusader, Abraham, Producer, Dante, Drunk in Park: Jihmi Kennedy
Crusader, Isaac, Salesman, Alex Trebek, Virgil, Drunk in Park: John Augustine

 

Seniority by Eric Ziegenhagen

Directed by: Lisa Peterson
Playwright Advisor: Alfred Uhry

CAST
Debbie: Bellina Logan
Fiona: Allison Dean
Ian: Jihmi Kennedy

 

Women and Wallace by Jonathan Marc Sherman

Directed by: Don Scardino
Playwright Advisor: Albert Innaurato

CAST
Wallace Kirkman: Josh Hamilton
Mother: Mary Joy
Grandmother: Joan Copeland
Victoria: Dana Behr
Psychiatrist: Debra Monk
Sarah: Bellina Logan
Lili: Jill Tasker
Nina: Joanna Going
Wendy: Erica Gimpel

 

The Chapman Reading Series

 

The Boiler Room by Kevin Corrigan

Directed by: Lawrence Sacharow
Playwright Advisor: Wendy Kesselman

1988 New York City High School Playwriting Contest

June, 1988 at the Mark Goodson Theatre

 

THE AWARDS

The Paddy Chayefsky Memorial Award: Zhansen Lei

 

PRIZE WINNERS

Carla Alleyne
Talya Goldman
Christopher Weitzman

 

HONORABLE MENTIONS

Carla Alleyne
Jennifer A. Juanco
Dierdre Kane
Sam Nisson
Carlos Serrano
Ammon Shey & Jamie Katz

 

READINGS

The Ways to America by Zhansen Lei

Directed by: Jasper McGruder
Stage Manager: Gina Breuer

CAST
Joshua: Matt Nikko
Grandmother: Lilah Kan
Chen: Peter Yoshida
Man #1: Michael G. Chin
Man #2: Thom Sesma
Businessman: Ron Nakahara
Woman/Heaven: Ming-Na Wen

1988 Young Playwrights Festival Preliminary Readings Series

May, 1988

 

The Man in the Moon by Sharon Beth Kallick

Directed by: Tisa Chang
Stage Manager: Joshua Perlstein

CAST
Amity Houghton: J. Smith-Cameron
Smooty Houghton: Karron Graves
Jackie Houghton: John Christopher Jones
Dr. Millicent Francis: Frances Foster
Patrick Russell: Jason Minor

 

The Boiler Room by Kevin Corrigan

Directed by: Lawrence Sacharow
Stage Manager: Huckleberry Feyk

CAST
Father: John Seitz
Henry: Dan Jenkins
Astrid: Erica Gimpel
Eddie: John Griesemer
Tay: Steve Mosinsky
Curt: Walter Allen Bennett, Jr.
Delores: Deirdre O'Connell
Nick: Christopher McCann

 

Sweet Chariot by Nicci Hagenah

Directed by: Scott Rubsam
Stage Manager: Mollena Williams

CAST
Bridgette: Susan Diol
Mom: Kathryn Rossetter
Pop: Michael Arbin
Alex: Brad Tatum
Ann: Heather Ehlers
Roxanne: Sally Prager
Kayla: Jill Tasker
Shannon: Tonia Rowe
Beth: Sandi Francis
Doctor, Governor of Wisconsin: Richard Council
Nurse, Telethoner: Elaine Rinehart
Kid: Jose Soto

 

Smartmouth Jones by Tagore J. McIntyre

Directed by: David Esbjornson
Stage Manager: James FitzSimmons

CAST
Simon Parker: Doug Hutchison
Susan Jons: Gail Mayron
Smartmouth Jones: Fisher Stevens
Julia Parker: Julianne Moore
Waiter, Detective Buckley: Michael Arbin
Mr. Stein: Robert Dorfman
Miss Vien: Kathyrn Rossetter
Snot the Bum: Skeeter William

 

Seniority by Eric Ziegenhagen

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Debbie: Maddie Corman
Fiona: Martha Plimpton
Ian: Jay Sherick

 

The Trapped Train by Theresa Washington

Directed by: Clinton Turner Davis
Stage Manager: Martha Banta

CAST
Annette: Monique Cintron
Tawana: Ana Zenon
Linda: Wendy Calhoun
Regina: Michelle Weeks
Lady 1: LaTanya Richardson
Lady 2, Conductor: Martha Banta

 

And the Air Didn't Answer by Robert Kerr

Directed by: Christopher Durang
Stage Manager: Doug Grabowski

CAST
Dan: Robert Leonard
Renee: Erica Gimpel
Mother: Debra Monk
Thug, Virgil, Charlie Brown: Bill Youmans
Thug, Dante, Linus: Jihmi Kennedy
Father McLaughlin, Teacher, God: Richard Backus
Jennifer: Katherine Hiler
Alex Trebek, Stage Directions: John Augustine

 

When the Cat Goes Away by Erica Christ

Directed by: Amy Saltz
Stage Manager: Meredith Portman

CAST
Sherry Cardot: Susan Diol
Alex Caulfield: Rob Knepper

 

Codename: Warm Weather by David Todd DeVries

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Weatherman: John Christopher Jones
Colonel: Charles Kimbrough
Private: Lauren Tom
Major: John Bedford Lloyd

 

Imagine by Kevin Corrigan

Directed by: Clinton Turner Davis
Stage Manager: Martha Banta

CAST
Joe: Jace Alexander
Kathy: Lauren Tom

 

Mary Blows Her Top by Lauren Hauptman

Directed by: James Lapine
Stage Manager: Stephen Duffy

CAST
Mom: Heather Macrae
Mary: Jennifer Rudin
Jack: Peter Smith
Millicent: Catherine Kellner

 

He's a Boy, That's Why by Norma Lee

Directed by: Raul Aranas
Stage Manager: James FitzSimmons

CAST
Carmen: Monique Cintron
Jodi: Erika Honda
Gail: Catherine Kellner
Ray: Stanford Egi
Robin: Olivia Mates
Waiter: John Quincy Lee

 

Women and Wallace by Jonathan Marc Sherman

Directed by: James Lapine
Stage Manager: Stephen Duffy

CAST
Wallace Kirkman: Robert Leonard
Nina: Maddie Corman
Mother: Karen Ludwig
Grandmother: Marge Kotlisky
Victoria: Kia Goodwin
Psychiatrist: Heather Macrae
Lili: Laura San Giacomo
Sarah: Jennifer Rudin
Wendy: Olivia Mates

1987 Young Playwrights Festival

The 6th Annual Young Playwrights Festival

 

Sets by: Derek McLane
Costumes by: Michael Krass
Lighting by: Nancy Schertier
Sound by: Lia Vollack
Production Stage Managers: Roy Harris, Mary Fran Loftus

 

Tiny Mommy by Juliet Garson

Directed by: Amy Saltz

CAST
Subway Orator: Mary Testa
Woman with Baby: Tonia Rowe
Young Father: French Napier
Young Man with Ghetto Blaster: Ming-Na Wen
Marilyn Zuckerman: Jill Tasker
Joe: Michael Patrick Boatman
Millie: Eva Lopez
Buddy: French Napier
Lashelle: Tonia Rowe
Jennifer: Sally Prager
Sharon: Cynthia Nixon
Miss Roddenberg: Susan Greenhill
Lam: Ming-Na Wen
Angel: Jose Soto
Chana: Sylvia Kauders
Cousin Elizabeth: Mary Testa
Shalamis: Mary Testa
Chani-Glick: Susan Greenhill
Joanne Jones: Nancy Giles
Dr. Ruth: Susan Greenhill
"Christena:" Nancy Giles
"Gloria:" Tonia Rowe

 

Sparks in the Park by Noble Mason Smith

Directed by: Gary Pearle
Fights Staged by: Bjorn Johnson
Original Music by: John McKinney

CAST
Louis Reynolds: John Vennema
Janice English: Nancy Giles
Indian Waiter: Oliver Platt
Agent 4-H: Stephen Mellor
Barry Daniels: Todd Merrill
Ben Eckert: Doug Hutchison
Stephanie Eckert: Cynthia Nixon
Barry's Mom: Nancy Giles
Chuck Hollister: John Vennema
Dr. Rudolph Schmeer: Stephen Mellor
Dr. Renée Schmeer: Susan Greenhill
Buddy Hollister: Oliver Platt
French Waiter: Oliver Platt
Craig Strongman: Stephen Mellor
Guy Richmont: Stephen Mellor
Bart: Oliver Platt

1987 Young Playwrights Festival Chapman Reading Series

October, 1987

 

Children by Debra Terri Neff

Directed by: Charles Karchmer
Dramaturg: Wendy Wasserstein
Stage Manager: Tammy Taylor

CAST
Jenny: Jill Tasker
Millie: Noelle Parker
Julia: Leslie Lyles
Suzanne: Elaine Bromka
Dylan: Steve Larson

 

Ebony by Pamela Mshana

Directed by: Sheldon Epps
Dramaturg: Elan Garonzik
Stage Manager: Rachel Chanoff

CAST
Doc: James McDaniel
Linda: Lorraine Toussaint
Ebony: Erica Gimpel
Lisa: Valerie Evering
Young Ebony: Amber Kain
Brenda: Olivia Virgil Harper
Kentrelle: Toni Ann Johnson
Dad: Victor Love
Dice: Erik King

 

Serendipity and Serenity by Jonathan Marc Sherman

Directed by: Thomas Babe
Dramaturg: Sybille Pearson
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Lionel Steinmetz: Manny Jacobs
Nathan Steinmetz: Andrew Duncan
Teddy Steinmetz: Ned Eisenberg
Allison Blake: Tracy Thorne
Bess Steinmetz: Sylvia Kauders
Harold Steinmetz: Norman Rose
Nancy Corman: Suzie Hunt
Sally Cooperberg: Jennifer Rudin

1987 Young Playwrights Festival Semi-Finalist Readings

April, 1987

 

Igniting the Flashlight Fire or Mr. Memory's Last Chance 
by Z. Bart Thornton

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Meredith Portman

CAST
Wink: Jonathan Silverman
Mr. Memory: W. H. Macy
Hailey: Martha Plimpton
Brother Amnesty: Grant Shaud
Barra: Steve Larson
Landslyde: Michael Kramer
Cooper: Titus Welliver
The Elderly Man: Donald Plumley
Red Justice: Laura Innes
Evan: Holt McCallaney

 

A Summer's Bloom by Lisa Christian

Directed by: Sheldon Epps
Stage Manager: Christopher Ashley

CAST
Marina: Kasi Lemmons
Mrs. Jeridson: Beatrice Winde
LaTasha: Jamilla Perry
Raymond: Richard Haversham
Mrs. Peters: Nicole Baptiste

 

Tiny Mommy by Juliet Garson

Directed by: Amy Saltz
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Marilyn Zuckerman: Amy Griscom Epstein
Subway Orator: Lynn Cohen
Young Man: Todd A. Rolle
Woman: Adina Porter
Man: Harold Perrineau
Joe: Todd A. Rolle
Sharon: Kate Anthony
Lashelle: Allison Dean
Millie: Sara Erde
Buddy: Harold Perrineau
Miss Roddenberg: Marge Kotlisky
Lam: Roxanne Chang
Angel: Nickie Feliciano
Chana: Shami Chaikin
Liz: Lynn Cohen
Shalamis: Julie Kurnitz
Chani-Glick: Keisha Lewis Evans
Dr. Ruth Westheimer: Julie Kurnitz
Christena: Keisha Lewis Evans
Gloria: Adina Porter

 

Serendipity and Serenity by Jonathan Marc Sherman

Directed by: Gary Pearle
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Lionel Steinmetz: Barney Miller
Nathan Steinmetz: Sam Schacht
Teddy Steinmetz: Stanley Tucci
Alison Blake: Tracy Thorne
Bess Steinmetz: Helen Stenborg
Harold Steinmetz: Harold Gould
Nancy Corman: Robin Groves
Sally Cooperman: Jennifer Rudin

 

Children by Debra Terri Neff

Directed by: Charles Karchmer
Stage Manager: Tammy Taylor

CAST
Jenny: Kelly Wolf
Millie: Noelle Parker
Julia: Ann Sachs
Suzanne: Fran Brill
Dylan: Steve Larson
Stage Directions: Stephen Day

 

Ebony by Pam Mshana

Directed by: Sheldon Epps
Stage Manager: Karen A. Morgan

CAST
Ebony: Kasi Lemmons
Linda: Pamela Tucker-White
Doc: James McDaniel
Kentrelle: Toni Ann Johnson
Brenda: Myra Taylor
Lisa: Karina Miller
Dice: Keith Cobb
Young Ebony: Jamilla Perry
Dad: Joseph Philips

 

My Dance Class by Justine Litchman

Directed by: Mary Kyte
Stage Manager: Elaine Zofrea

CAST
Claudine: Justine Litchman
Margaret: Veanne Cox
Hillary: Kelly Wolf
Elena: Sarah Fleming
Boy #1: Charles Bradley
Boy #2: Teak Bassett
Amanda: Mary Catherine Barnes
Al: Adam Redfield

 

The Nestling by Maya Forbes

Directed by: Mary Kyte
Stage Manager: Elaine Zofrea

CAST
Abigail: Anne Marie Bobby
Sara: Marita Geraghty
Jane: Leslie Geraci
Finn: Marc Riffon
Ellen: Joanne Camp

 

Collisions by Michelle Tepper

Directed by: Sheldon Epps
Stage Manager: Denise Laffer

CAST
Peter: Christopher Collet
Ellie: Kelly Wolf
Amy: Noelle Parker
Jon: Andy McCutcheon
Waitress: Nancy Youngblut

 

Sparks in the Park by Noble Mason Smith

Directed by: Gary Pearle
Stage Manager: Elaine Zofrea

CAST
Barry Daniels: Jim Fyfe
Ben Eckert: Robert Leonard
Stephanie Eckert: Cynthia Nixon
Barry's Mom, Janice English, Renee Schmeer: Robin Groves
Rudolph Schmeer, French Waiter, Bart, East Indian Waiter: Tom Robbins
Buddy Hollister, Guy de Richmont, Agent 4-H, Greg Strongman: John Short
Louis Reynolds, Chuck Hollister: John Vennema

1987 New York City High School Playwriting Contest

THE AWARDS

The Paddy Chayefsky Memorial Award: Theresa Washington

 

PRIZE WINNERS

Sonia Colon
Samuel Gordon
Sherrinne Reece

 

HONORABLE MENTIONS

Linda Alicea
Talya Goldman
Norma Graffigna
Gia Neswald
Jordan Sonnenblick
Adam Weiser

 

READINGS

Mumma's Game by Samuel Gordon

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Mumma: Myra Taylor
Sarah: Kasi Lemmons
Tarhill: Harold Perrineau
Ida Mae: Allison Dean
James Lee: Ted Abner

 

The Trapped Train by Theresa Washington

Directed by: Clinton Turner Davis
Stage Manager: Janice C. Lane

CAST
Regina: Hope Lynn Price
Linda: Joyce Lee
Annette: Lise Marie Lamatia
Tawana: Erika Alexander
Conductor: L. Scott Caldwell
Lady #1: Janice C. Lane
Lady #2: L. Scott Caldwell

1986 New York City High School Playwriting Contest

May, 1986 at Murry Bergtraum High School Auditorium

 

THE AWARDS

The Paddy Chayefsky Memorial Award: Julie Christensen

 

PRIZE-WINNERS

Robin Bernstein
Nicholas Briganti
Aviva Broadie

 

HONORABLE MENTIONS

Linda Ciano
Thomas Krever
Greg Meyers
Emilya Naymark
Bilgin Turker
Eugene Ostashevsky
Tonia Pashos

 

READINGS

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Jane Roth

 

Up in the Air by Nicholas Briganti

CAST
Mohamed: Ted Sod
The Captain: Trey Wilson
The Co-Pilot: Matt Craven
Player #1: Stephen Ahern
Player #2: Jonathan Hadary
Player #3: Tracy Thorne

 

Imitation is Suicide by Julie Christensen

CAST
George: Grant Shaud
Chris: Michael Ornstein
Tony: Vince Grant
Julie: Noelle Parker
Jen: Tracy Thorne

1986 Young Playwrights Festival Semi-Finalist Readings

April, 1986 at Playwrights Horizons

 

A Delicate Situation by Eve Goldfarb

Directed by: Mary Robinson
Stage Manager: Jenny Peek

CAST
Amelia: Noelle Parker
Derek: Michael Ornstein
Lydia: Chris Jansen
Susan: Leslie Lyles
Chuck: Roger Raines

 

Common Grounds by Kenneth Levine

Directed by: Kenneth Levine
Stage Manager: Jane Roth

CAST
Nick: Grant Shaud
Caroline: Carrie Wuhrer
Mark: Mark Riffon
Saul: Pierre Epstein
Jennifer: Meghan Robinson
Astrid: Tracy Thorne
Bob: Holt Wilson

 

Remedial English by Evan Smith

Directed by: Gary Pearle
Stage Manager: Jane Roth

CAST
Vincent: Vince Grant
Sister Johanna: Scotty Bloch
Hal: Holt Wilson
Coach: Trey Wilson
Chris: Mark Riffon
Brendan: Roger Raines
David: Roland Menchell

 

Abstract Views by Regina-Michelle Porter

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Jane Roth

CAST
Helen: Leslie Lyles
Mitch: Trey Wilson
Foxworth: Jeffrey De Munn

 

Rejecting the Impure, We Zoom Toward Greatness by Eric Kaplan

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Jane Roth

CAST
Mr. Schlesig: Barton Heyman
Shorty: Hugh L. Hurd
Yellow: Jihmi Kennedy
Miss Hunt: Cristine Rose

 

Waning Crescent Moon by Stephen Serpas

Directed by: Don Scardino
Stage Manager: Meredith Portman

CAST
Scooter: Vince Grant
Hal: Michael Ornstein
Gertie: Jill Eikenberry

 

1986 Young Playwrights Festival

The 5th Annual Young Playwrights Festival

 

Sets by: Rick Dennis
Costumes by: Michael Krass
Lighting by: Ann G. Wrightson
Sound by: James M. Bay
Production Stage Manager: Melissa Davis
Stage Managers: Anne Marie Kuehling, Johnna Murray

 

Coup D'etat by Carolyn Jones

Directed by: Art Wolff

CAST
Mama: Susan Greenhill
Juan: Evan Handler
Papa: Shawn Elliott
King: Tom Mardirosian
Enrico: Shawn Elliot
Abdul: Ted Sod
Stephanie: Susan Greenhill
Yuri Brushnik: Larry Block
Troy LeFlame: Jim Fyfe
Julio Fernandez: Greg Germann

 

A Delicate Situation by Eve Goldfarb

Directed by: Mary B. Robinson

CAST
Amelia: Kelly Wolf
Derek: Evan Handler
Susan: Susan Greenhill
Lydia: Fran Brill
Chuck: Nicholas Kallsen

 

Remedial English by Evan Smith

Directed by: Ron Lagomarsino

CAST
Vincent: Greg Germann
Sister Beatrice: Anne Pitoniak
Rob: Nicholas Kallsen
Coach: Shawn Elliott
Chris: Jim Fyfe
David: Adam Redfield

1985 New York City High School Playwriting Contest Awards Ceremony

June 11, 1985 at the Mark Goodson Theatre

 

THE AWARDS

The Paddy Chayefsky Memorial Award: Matthew Brookhart Davis

Prize Winners:
Alec Klein
The Bongo Theatre Travelling Herd
Laura Wolf

Honorable Mentions:
Robin Bernstein
Kim Amey
David Cassie
The Bongo Theatre Travelling Herd

 

THE READINGS

Stage Manager: Dan Zittel
Stage Directions: Dwight Donaldson

Hitch-Hikers by Alec Klein

Directed by: Gerald Chapman

CAST
Mort: Matthew Broderick
Percy: Fisher Stevens

 

Companions by Matthew Brookhart Davis

Directed by: James Milton

CAST
Jake: Jeffrey De Munn
Eddie: Ken Kliban
Ralph: Joe Ponazecki

1985 Young Playwrights Festival Reading Series

April, 1985

 

The Irishman by Michael Bourne

Directed by: Salvatore Trapani
Stage Manager: Peter Downing

CAST
Kevin: D. B. Sweeney
Dave: Jon Cryer

 

A Longing to Return Home by Benjamin Lo

Directed by: Carey Perloff
Stage Manager: Dan Zittel

CAST
Richard: Kevin Gray
Mrs. Smith: Joanne Camp
Principal: Lois Diane Hicks
Boys: Tim Rail, D. B. Sweeney
Dr. Andrews: Frank Maraden
Manager: Tom Brennan
Peter: D. B. Sweeney
Lady: Angela Pietropinto
Father: Alvin Lum

 

Satisfaction by Nelly Reifler

Directed by: Thomas Babe
Stage Manager: Melissa Davis

CAST
Maggy: Brenda Wehle
Eddie: Grant Shaud
Tara: Tracy Thorne

 

Whatever Tomorrow Brings by Nicole Leigh Boland

Directed by: Kay Matschullat
Stage Manager: Franklin Heller

CAST
Molly: Kate Anthony
Jan: Jennifer Rudin
Mother: Fran Brill
Father: Dann Florek
Jason: Matt Dill

1985 Young Playwrights Festival

December 1984


Sets by: Loren Sherman
Costumes by: Jennifer Von Mayrhauser
Lighting by: Stephen Strawbridge
Sound by: Scott Lehrer
Sonata Music Consultant: Jerry Sternbach
Stage Managers: M. A. Howard, Kate Stewart

 

Field Day by Leslie Kaufman

Directed by: Don Scardino

CAST
Man #1: Stephen Ahern
Man #2: Robert Joy

 

Sonata by Elizabeth Hirschhorn

Directed by: Shelly Raffle

CAST
Little Boy: Jonathan Harold Gabriel
Little Girl: Wendy Rockman
Joseph Wallace: John Spencer
Lisa Amory: Stacey Glick
Judy Amory: Robin Groves
Clark Amory: John Martinuzzi
Man's Voice/Chief: Brian Smiar

 

True to Life by Marc Ratliff

Directed by: Ben Levit

CAST
Dallas: Steven Flynn
Max: Don Plumley
The Woman: Lucinda Jenney
Jack: Brian Smiar

 

The Ground Zero Club by Charlie Schulman

Directed by: John Ferraro

CAST
Tourist: Thomas Ikeda
Guard: Tom Mardirosian
Voice: Bill Schoppert
Angela: Elizabeth Berridge
Sal: Larry Joshua
Fiona: Polly Draper
Bob: Bill Schoppert
Tanya: Lucinda Jenney

1985 Preliminary Readings for the Young Playwrights Festival

December, 1984

 

Field Day by Leslie Kaufman

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Charles Pekunka

CAST
#1: Mark Zeisler
#2: Brian Hargrove

 

Windhover by Kathleen Ryan

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Charles Pekunka

CAST
Cas: Charlotte Maier
Hazel: Ellen Mareneck

 

The Ground Zero Club by Charlie Schulman

Directed by: John Ferraro
Stage Manager: Diane Ward

CAST
Guard: Larry Pine
Sal: Matt Craven
Angela: Elizabeth Berridge
Bob: W. H. Macy
Fiona: Deborah Rush
Tanya: Mary Catherine Wright
Tourist: Thomas Ikeda

 

True to Life by Marc Ratliff

Directed by: Pamela Berlin
Stage Manager: John Toia

CAST
Jack: Edward O'Neill
Dallas: Scott Burkholder
Max: John Seitz
Lulu: Patricia Mauceri

 

Whatever Tomorrow Brings by Nicole Leigh Boland

Directed by: Kay Matschullat
Stage Manager: Carey Tews

CAST
Molly: Kate Anthony
Jan: Olivia Laurel Mates
Mother: Pamela Reed
Father: Leo Burmester
Jason: Doug Hara

 

The Irishman by Michael Bourne

Directed by: Pamela Berlin
Stage Manager: John Toia

CAST
Kevin: Grant Shaud
Dave: Fisher Stevens

 

Satisfaction by Nelly Reifler

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Charles Pekunka

CAST
Maggy: Joan MacIntosh
Eddie: Eric Gurry
Tara: Tracy Thorne

1984 Young Playwrights Festival

The Third Annual Young Playwrights Festival

 

Sets by: Loren Sherman
Costumes by: Patricia McGourty
Lighting by: Mal Sturchio
Sound Coordinator: Bill Dreisbach
Recorded Music: Michael Rubell & Whyte Lyte
Resident YPF Composer: Louis Rosen
Production Stage Manager: Esther Cohen
Stage Managers: Morton Milder, Diane Ward

 

Romance by Catherine Castellani

Directed by: Elinor Renfield
Original Music by: Louis Rosen

CAST
Woman: Catherine Ann Christianson
Man: Rob Knepper

 

Meeting the Winter Bike Rider by Juan Nunez

Directed by: Elinor Renfield
Original Music by: Louis Rosen

CAST
Mark: Jeffrey Marcus
Tony: Corey Parker

 

Fixed Up by Patricia Durkin

Directed by: Shelly Raffle
Music recorded by: Michael Rubell & Whyte Lyte

CAST
Laura: Ellen Mareneck
Jeffrey: Marc Epstein

 

In the Garden by Anne Harris

Directed by: James Milton
Original Music by: Louis Rosen

CAST
Kate: Etain O'Malley
Mary: Pamela Payton-Wright

 

The Itch by Ana Gottlieb

Directed by: Shelly Raffle
Original Music by: Louis Rosen

CAST
Lauren: Carolyn Mignini
Benny: Knowl Johnson
Dentist Dan/Mr. Smith: Pierre Epstein
Mrs. Reese: Lois Diane Hicks
Children: Jeffrey Marcus, Ellen Mareneck

 

Young Playwrights Festival Staged Readings

 

Liars by Joseph Yesutis

Directed by: Jerry Zaks

 

Buddies by Kevin Hammond

Directed by: Billie Allen

 

Always Open by Rebecca Gilman

Directed by: Billie Allen

 

Tender Places by Jason Brown

Directed by: Kay Matschullat

 

We Three Kings by Alexander Frere-Jones

Directed by: Billie Allen

 

Living in the USA by Julie Tayco

Directed by: Kay Matschullat

1984 Young Playwrights Festival Semi-Finalists' Readings Series

December, 1983 in Studio A, 419 Lafayette Street

 

Edward by David Torbett

Directed by: Gerald Chapman
Stage Manager: Elizabeth Holloway

CAST
Charles: Keith Gordon
Edward: Mark Bendo

 

Buddies by Kevin Hammond

Directed by: James Milton
Stage Manager: Anne Marie Kuehling

CAST
Bowman: Michael Wright
Bobo: Mac Randall
Keith McCoy: William Kennedy
Steve Brown: Peter Wise
Mark Anderson: Jeff Joseph
Inga Harrison: Kim Weston-Moran
Mrs. Johnson: Isabell Monk
Policemen: James Milton, James Mulkin

 

Living in the U.S.A. by Julie Tayco

Directed by: James Milton
Stage Manager: Anne Marie Kuehling

CAST
Padre: Norman Briski
Madre: Miriam Colon
Nina: Ann Casapini
The Figure: David Garrison
Cousin: David Labiosa
Lady Fucking Rich/Tia: Margaret Whitton
B.S./Tio: George Martin
Stud: David Rasche
Mr. Suburbia: Nicholas Horrmann
Mrs. Suburbia: Randy Danson
Mike: Mark Moses

 

The Making of a Modern Man by Ethan Dunn

Directed by: Gerald Chapman
Stage Manager: Elizabeth Holloway

CAST
Jason: Fisher Stevens
Chuck: Greg Germann
Johnny: David Labiosa
Mother: Blair Brown
Father: Richard Jordan
Cop: Mark Moses

 

The Last Time We Remembered by Kathleen Ryan

Directed by: Gerald Chapman
Stage Manager: Elizabeth Holloway

CAST
Tip: Timothy Williams
Van: Fisher Stevens
Helen: Rose Gregorio

 

Romance by Catherine Castellani

Directed by: James Milton
Stage Manager: Anne Marie Kuehling

CAST
Man: Charley Lang
Woman: Linda Kozlowski

 

Always Open by Rebecca Gilman

Directed by: James Milton
Stage Manager: Anne Marie Kuehling

CAST
Mark: Mark Zeisler
Philip: Patrick Garner
Casper: Steve Vinovich
Lewis: Mark Bendo
Lucretia: Joan MacIntosh
Sandra: Katie Bull

 

Liars by Joseph Yesutis

Directed by: Bill Hart
Stage Manager: Elizabeth Holloway
Stage Directions: Frederick Rendina

CAST
Rob: Keith Gordon
Tom: Michael Cerveris
Brian: Jonathan Walker

 

Doggin' at Dan's by Michael Bourne

Directed by: Richard Romagnoli
Stage Manager: Anne Marie Kuehling

CAST
Josh: Mark Zeisler
Robbie: Mathew Vipond
Turtle: Chris Wertz

 

We Three Kings by Alexander Frere-Jones

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Hannah Murray
Stage Directions: Bill Connington

CAST
Hampson: Tom Waites
Gerry: John Pankow
Tyrone: Zeljko Ivanek

 

The Itch by Ana Gottlieb

Directed by: Richard Romagnoli
Stage Manager: Anne Marie Kuehling

CAST
Benny: Knowl Johnson
Lauren: Margaret Whitton
Dentist Dan: Andre Gregory
Child: Kate Anthony
Mrs. Reese: Ellen Greenfield
Mr. Smith: Andre Gregory

 

Tender Places by Jason Brown

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Hannah Murray

CAST
Paul: Mandy Patinkin
Mary: Christine Lahti
Eric: Knowl Johnson
Sam: Richard Hamilton

 

In the Garden by Anne Harris

Directed by: Christopher Durang
Stage Manager: Elizabeth Holloway

CAST
Kate: Elizabeth Franz
Mary: E. Katherine Kerr

 

Meeting the Winter Bike Rider by Juan Nunez

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Hannah Murray

CAST
Tony: Timothy Williams
Mark: Keith Gordon

 

Fixed Up by Patricia Durkin

Directed by: Shelly Raffle
Stage Manager: Hannah Murray

CAST
Laura: Ellen Mareneck
Jeffrey: Fisher Stevens

 

Liars by Joseph Yesutis

Directed by: Jerry Zaks
Stage Manager: Lawrence Eaton

CAST
Rob: Mark Moses
Tom: William O'Leary
Brian: Preston Maybank

 

Buddies by Kevin Hammond

Directed by: Billie Allen
Stage Manager: Susan Freel

CAST
Bowman: Denzel Washington
Bobo: Mac Randall
Keith McCoy: Forest Hamilton
Steve Brown: Dale Shields
Mark Anderson: Jeff Joseph
Inga Harrison: Kim Weston-Moran
Mrs. Johnson: Anna Maria Horsford
Policemen: Morton Milder, Lawrence Eaton

 

Always Open by Rebecca Gilman

Directed by: Billie Allen
Stage Manager: Susan Freel

CAST
Phillip: Patrick Garner
Lucretia: Debra Mooney
Caspar: John Griesemer
Louis: Mark Bendo
Mark: Mark Zeisler
Sandra: Katie Bull